STATE TRACK: Local results, schedules

DES MOINES — Charles City’s Kiki Connell finished 12th in the girls 3000-meter run Thursday afternoon at the State Track and Field Championships. Her time was 11:05.03.

Her brother, senior Gavin Connell finished 24th in the boys 3,200-meter run with a time of 10:47.34


Junior Abby Marr, Riceville, won the Class 1A girls shot put championship with a put of 40 feet, 8.5 inches Thursday morning in Drake Stadium. She was seeded 10th in Flight 2.

  • Senior Nicole Heeren, North Butler, placed 10th with a put of 36 feet, 2.75 inches.

Clarksville long jumper finishes 17th — Senior Spencer Gray, of Clarksville, took 17th in Class 1A long jumping with an 18 foot, 9 inch leap Thursday morning at State Track.


Wildcat long jumper finishes 22nd — Riceville 9th grader Josie Gansen capped her first year of high school track with a trip to State. She finished 22nd in long jump with a leap of 14 feet, 0.25 inches.


Huskies relay team places 22nd at State — Nashua-Plainfield’ boys 4×800 meter relay team finished 22nd at Thursday afternoon at the State Track and Field Championships in Drake Stadium. The team notched a time of 8:46.36. It’s members are junior Isaac Chambers, senior Dayton Hansen, sophomore Ike Sinnwell and junior Luke Cerwinske.


COMING UP AT STATE FOR LOCAL ATHLETES

DES MOINES — Area athletes will compete in the 2018 Iowa State Track & Field Championship, which began Thursday, May 17 at Drake Stadium in Des Moines.

Posted times are approximate.

Below is their schedule

CLASS 3A

Event 45 — Girls 3000 Meter Run 3A, 3:30 p.m. Thursday
Charles City 9th grader Kiki Connell finished 12th in the Class 3A girls 3000 meter run with a time of 11:05.03 on Thursday at State Track in Des Moines.

Event 46 – Boys 3200 Meter Run 3A, 4:05 p.m., Thursday
  • Senior Gavin Connell, Charles City, seeded 18th

Event 98 — Girls 4×800 Meter Relay 3A , 5 p.m. Thursday
  • Charles City, seeded first in Section 1 — 1) Gillian King, 2) Whitney Martin, junior, 3) Sami Heyer junior, 4) Marley Hagarty, 9th grader

Event 68 — Girls 4×100 Meter Shuttle Hurdle 3A, 7:40 p.m., Thursday
  • Charles City, Lane 1 in Heat 3 —1) Lynn Hoeft, sophomore, 2) Tayler Schmidt, senior, 3) Alex Litterer, sophomore, 4) Sadie Ruzicka, senior

Event 136 — Girls Discus Throw 3A, 9 a.m. Friday, May 18
  • Senior Sydney Loeckle, Charles City, seeded 12 in Flight 2

Event 51 — Girls 100 Meter Hurdles 3A, 3:40 p.m., Friday, May 18
  • Senior Sadie Ruzicka, Charles City, Heat 3, Lane 1

CLASS 1A

Event 95 — Boys 4×800 Meter Relay, 12:10 p.m. Thursday, May 17


Event 158 — Boys 800 Sprint Medley 1A, 9:50 a.m. Saturday, May, 19
  • Nashua-Plainfield, Section 1, Lane 4

Event 34 Boys 1600 Meter Run, 2:15 p.m., Saturday, May 19
  • Dayton Hansen, Nashua-Plainfield, seeded 22nd

Event 66 — Girls 4×100 Meter Shuttle Hurdle 1A, 9 am Thursday
  • Clarksville, (21st in prelims 1:13.36) Heat 1, Lane — 1) Capri Rabatach, senior, 2) Chloe Ross, sophomore, 3) Cheyenne Behrends, sophomore, 4) Madison Spree, sophomore

Event 41 — Girls 3000 Meter Run 1A , 9:40 a.m., Thursday
  • Kori Wedeking, Clarksville, seeded 6th in Section 1
  • Sheridan LaCoste, Rockford, seeded 21st in Section 1

Event 94 — Girls 4×800 Meter Relay 1A , 11:20 a.m. Thursday
  • Clarksville, seeded 3rd in Section 1 — 1) Janet Borchardt, sophomore, 2) Bailey Myers, junior, 3) Kori Wedeking, sophomore, 4) Allyson Essink, junior
  • Nashua-Plainfield, seeded 7th in section 2 — 1) Kylie Laube, senior, 2) Faith Carpenter, sophomore, 3) Kaylee Cerwinske, senior, 4) Emma Sinnwell, senior

Event 17 — Girls 400 Meter Dash 1A, 1:20 p.m., Thursday
  • Sophomore Cheyenne Behrends, Clarksville, seeded 6th in Section 1
  • Senior Morgan Arjes, North Butler, seeded 3rd in section 2

Event 132 Girls Discus Throw 1A
  • Senior Nicole Heeren, North Butler, seeded 6th in Flight 2
  • Junior Abby Marr, Riceville, seeded 9th in Flight 2

Event 116 — Girls High Jump 1A
  • Sophomore Janet Borchardt, Clarksville, seeded 2nd in Flight 1

Event 148 — Girls Distance Medley 1A
  • Nashua-Plainfield, Section 1 Lane 7 — 1) Britney Holthaus, senior,2) Alannah Richards, 9th grader, 3) Kaylee Cerwinske, senior, 4) Chloe Matthews, 9th grader

Event 78 — Girls 4×200 Meter Relay 1A
  • Clarksville, Section 1, Lane 7 — 1) Capri Rabatach, senior, 2) Emma Poppe, sophomore, 3) Allyson Essink, junior, 4) Darian Jacobs, junior

Event 70 — Girls 4×100 Meter Relay 1A
  • Clarksville, Heat 2, Lane 1 — 1) Capri Rabatach, senior, 2) Emma Poppe, sophomores, 3) Allyson Essink, junior, 4) Darian Jacobs, junior


Event 25 — Girls 800 Meter Run 1A (24)
  • Sophomore Mady Klingenborg, North Butler, seeded 10

THURSDAY, MAY 17 – CLASS 1A RUNNING EVENTS

9 a.m

  • Shuttle Hurdle Relay preliminary— girls 1A

9:40 a.m.

  • 3000 Meter Run final—girls 1A

10:10 a.m.

  • 3200 Meter Run—boys 1A

10:40 a.m.

  • 200 Meter Dash preliminary—girls

11 a.m.

  • 200 Meter Dash preliminary—boys 1A

11:20 a.m.

  • 4 X 800 Meter Relay final—girls 1A

12:10 p.m.

  • 4 X 800 Meter Relay final—boys 1A

12:50 p.m.

  • 100 Meter Dash preliminary—girls 1A

1:05 p.m.

  • 100 Meter Dash preliminary—boys 1A

1:20 p.m.

  • 400 Meter Dash final—girls 1A

1:40 p.m.

  • 400 Meter Dash final—boys 1A

2 p.m.

  • Shuttle Hurdle Relay preliminary—boys 1A

THURSDAY, MAY 17 – CLASS 1A FIELD EVENTS

9 a.m.

  • Shot—Girls 1A
  • Long Jump—Boys 1A

11:30 a.m.

  • Shot—Boys 1A
  • Long Jump—Girls 1A

THURSDAY, MAY 17, 3A RUNNING EVENTS

2:40 p.m.

  • Shuttle Hurdle Relay preliminary— boys 3A

3:20 p.m.

  • 3000 Meter Run final—girls 3A

3:50 p.m.

  • 3200 Meter Run final—boys 3A

4:20 p.m.

  • 200 Meter Dash preliminary—girls 3A

4:40 p.m

  • 2000 Meter Dash preliminary—boys 3A

5 p.m

  • 4 X 800 Meter Relay final—girls 3A
    • 5:50 p.m

      • 4 X 800 Meter Relay final—boys 3A

      6:30

      • 100 Meter Dash preliminary—girls 3A

      6:45 p.m.

      • 100 Meter Dash preliminary—boys 3A

      7:00pm

      • The 400 Meter Dash final—girls 2A
      • 400 Meter Dash final—girls 3A

      7:20pm

      • 400 Meter Dash final—boys 3A

      7:40 p.m.

      • Shuttle Hurdle Relay preliminary—girls 3A

      THURSDAY, MAY 17 – CLASS 2A AND CLASS 3A FIELD EVENTS

      2:00pm

      • Discus—Girls 3A
      • High Jump—Boys 3A

      4:30pm

      • Discus—Boys 3A
      • High Jump—Girls 3A

      FRIDAY, MAY 18 – CLASS 1A AND 4A RUNNING EVENTS

      9:00am

      • Distance Medley Relay final—girls 1A

      9:40am

      • 110 Meter Hurdles preliminary—boys 1A

      10:00am

      • 100 Meter Hurdles preliminary—girls 1A

      10:20am

      • 4 X 200 Meter Relay final—boys 1A
      • 10:50am

        4 X 200 Meter Relay final—girls 1A 4 X 200 Meter Relay final—girls 4A

        11:20am

        400 Meter Hurdles final—boys 1A 400 Meter Hurdles final—boys 4A

        11:40am

        400 Meter Hurdles final—girls 1A

        400 Meter Hurdles final—girls 4A

        Noon

        • Distance Medley Relay final—boys 1A

        12:40pm

        • 4 X 100 Meter Relay preliminary—girls 1A

        1:00pm

        • 4 X 100 Meter Relay preliminary—boys 1A

        1:20pm

        • 4 X 400 Meter Relay preliminary—girls 1A

        2:00pm

        • 4 X 400 Meter Relay preliminary—boys 1A
        • 4 X 400 Meter Relay preliminary—boys 4A

        FRIDAY, MAY 18 – CLASS 1A AND CLASS 4A FIELD EVENTS

        9 a.m.

        • Discus—Girls 1A
        • High Jump—Boys 1A

        11:30 a.m.

        • Discus—Boys 1A
        • High Jump—Girls 1A
        • FRIDAY, MAY 18 – CLASS 2A AND 3A RUNNING EVENTS

          2:40pm

          • Distance Medley Relay final—girls 3A

          3:20 p.m.

          • 100 Meter Hurdles preliminary—boys 3A

          3:40 p.m.

          • 100 Meter Hurdles preliminary—girls 3A

          4:00pm

          4 X 200 Meter Relay final—boys 2A
          4 X 200 Meter Relay final—boys 3A

          4:30pm

          4 X 200 Meter Relay final—girls 2A

          • 4 X 200 Meter Relay final—girls 3A

          5:00pm

          • 400 Meter Hurdles final—boys 3A

          5:20 p.m.

          400 Meter Hurdles final—girls 3A

          5:40 p.m.

          • Distance Medley Relay final—boys 3A

          6:20 p.m.

          • 4 X 100 Meter Relay preliminary—girls 3A

          6:40 p.m.

          • 4 X 100 Meter Relay preliminary—boys 3A

          7 p.m.

          • 4 X 400 Meter Relay preliminary—girls 3A

          7:40 p.m.

          • 4 X 400 Meter Relay preliminary—boys 3A

          FRIDAY, MAY 18 — CLASS 3A FIELD EVENTS

          2 p.m

          • Shot—Girls 3A
          • Long Jump—Boys 3A

          SATURDAY, MAY 19 – ALL CLASSES RUNNING EVENTS (1A, 2A, 3A, 4A)

          9:00am Sprint Medley Relay final—girls
          9:50am Sprint Medley Relay final—boys
          10:30am 800 Meter Run final—girls
          11:10am 800 Meter Run final—boys
          11:50am Shuttle Hurdle Relay final—girls
          12:15pm Shuttle Hurdle Relay final—boys
          12:40pm Wheelchair 100 Meter Dash final—girls/boys 12:45pm 100 Meter Dash final—girls

          12:55pm 100 Meter Dash final—boys 1:05pm 100 Meter Hurdles final—girls 1:15pm 110 Meter Hurdles final—boys

          Coach’s Recognition Awards
          Drake Athlete of the Year/Girls’ Hall of Fame Awards Wheelchair 200 Meter Dash final—girls/boys
          200 Meter Dash final—girls
          200 Meter Dash final—boys
          1600 Meter Run final—boys
          1500 Meter Run final—girls
          Wheelchair 400 Meter Dash final—girls/boys
          4 X 100 Meter Relay final—girls
          4 X 100 Meter Relay final—boys
          4 X 400 Meter Relay final—girls
          4 X 400 Meter Relay final—boys

          Posted times are approximate. The most we will run ahead is 15 minutes unless incoming weather requires the meet to continue to roll ahead of the posted time schedule.. The afternoon session on both Thursday and Friday will not start prior to 2:40 pm.

          Advertisements

          Leave a Reply

          Fill in your details below or click an icon to log in:

          WordPress.com Logo

          You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

          Google+ photo

          You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

          Twitter picture

          You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

          Facebook photo

          You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

          w

          Connecting to %s